DO CHCE DESSING NA BLOG TAK KLIKNĚTE ♥♥♥ZDE♥♥♥
KDO CHCE JMENOVEČČKU S JAKÝM KOLIV JMÉNEM(BEZ HÁČKU A ČAREK) ZAPISTE SE ♥♥♥ZDE♥♥♥


DÁREČKY PRO SBÉÉNKA TADIIK(DO KOMENTIKU NAPIS ESI SE TI LIBI :-*

NĚCO VÍC O STÁTNÍ HYMNĚ

9. listopadu 2008 v 13:40 |  FUNÍK
Kde domov můj?
je česká státní hymna. Užívá se od rozpadu Československa v roce 1992, již v roce 1990 však byla oficiálně prohlášena i za hymnu České republiky uvnitř federace. Před rozdělením tvořila zároveň první část československé hymny, následována první slokou nynější hymny slovenské (Nad Tatrou sa blýska).
Česká státní hymna Kde domov můj? patří podle zákona 3/1993 Sb. mezi státní symboly České republiky a ty lze podle §2 zákona 352/2001 Sb. užívat jen vhodným a důstojným způsobem. Státní hymnu lze podle §12 zákona 352/2001 Sb. hrát i zpívat při státních svátcích a při jiných příležitostech, je-li to obvyklé.
Píseň pochází z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka, poprvé uvedené v roce 1834. Hudbu k ní složil František Škroup. Rychle zlidověla a získala postavení národní písně. Hymnu tvoří pouze první (a oproti originálu lehce pozměněná) sloka písně; druhá je dnes téměř neznámá. (Viz např. parodii v Pravém výletu pana Broučka do měsíce od Svatopluka Čecha z roku 1888.)
Praha - Česká státní hymna v příštím roce oslaví 175. výročí. Píseň Kde domov můj zazněla poprvé v roce 1834 na prknech Stavovského divadla v původní české hře Fidlovačka Josefa Kajetána Tyla doplněné hudbou Františka Škroupa. Získala popularitu a lidé ji spontánně vzali za svou. První sloka písně se pak po vzniku Československa v roce 1918 stala přirozenou součástí státní hymny. Jedním ze sedmi státních symbolů zůstala i po vzniku samostatné České republiky
Slováci ožijú. neděli, 8. května, společně oslavíme státní svátek Dne osvobození. Při této příležitosti bychom Vám rádi přiblížili jeden ze sedmi státních symbolů České republiky - státní hymnu. Na území Protektorátu Čechy a Morava byla totiž státní hymna "Kde domov můj" hrána zcela výjimečně. Pokud byla přece jenom hrána, vždy před ní nejprve zazněly obě říšské hymny, "Deutschland, Deutschland über alles" i píseň Horsta Wessela.
Píseň "Kde domov můj", složená Františkem Škroupem (1801-1862) na slova Josefa Kajetána Tyla (1808-1856), poprvé zazněla v pražském Stavovském divadle 21. prosince 1834 při premiéře hry Fidlovačka.
Hra pojednává o staropražské pouti a svátku ševců v pražské části Nusle. Tato slavnost se pravidelně konávala vždy ve středu, po Velikonocích. Píseň "Kde domov můj", kterou zpívá slepý houslista Mareš, je 19. číslem tohoto kusu.
Na rozdíl od samotné hry si tato píseň získala oblibu, zpočátku především jako součást repertoáru pěvců Karla Strakatého (1804-1868) a Jana Křtitele Píška (1814-1873), jenž ji s úspěchem uváděl i v cizině. Začala se šířit mezi veřejností, ale v revoluci 1848 pro svoji mírnost výrazné uplatnění nenašla. Porevoluční Bachův policejní režim všechny radikálnější písně zakázal a později postihoval dokonce i zpěv písně "Kde domov můj". Po Bachově pádu se v bouřlivých 60. letech definitivně prosadila jako neoficiální česká národní hymna. Šířila se v nejrůznějších úpravách i parafrázích - jak instrumentálních, tak vokálních, ale i textových. Existují četné varianty textu a cizojazyčné verze.
Nicméně již v 19. století se objevovaly pochybnosti o kvalitách této písně a její vhodnosti pro funkci národní hymny. Tyto hlasy ale nikdy nenašly dostatečný ohlas.Píseň se dále zpívala při mnoha událostech významných pro český národ a za první světové války ji za svou hymnu přijal i zahraniční odboj.
Po založení Československé republiky v roce 1918 se opět otevřela otázka vhodnosti této písně jako symbolu českého národa a státu. Na základě výnosů z let 1918-1920 byly hymnou nového státu stanoveny písně "Kde domov můj" a "Nad Tatrou sa blýska" (text Janko Matúška, nápěv slovenské lidové písně U studienky stála).
Po rozpadu Československa se píseň "Kde domov můj" stala hymnou České republiky.
Historické okénko:
Funkci "národní a státní hymny" mohla mít snad už v polovině 11. století nejstarší dochovaná česká duchovní píseň "Hospodine pomiluj ny". První zápis nápěvu nacházíme teprve roku 1397 v traktátu připisovaném Janu z Holešova, první zápis textu jen o málo dříve v tzv. Miličovských motlitbách; jedním z Kosmových pokračovatelů je však píseň výslovně doložená již k roku 1249, jazykový i hudební rozbor pak dovoluje klást její vznik (resp. vznik její hypotetické původní staroslověnské verze) až do 2. poloviny 10. století.
Například v roce 1260 se jako válečná píseň zpívala ve vojsku Přemysla Otakara II.; Karel IV. ji roku 1347 zařadil do korunovačního řádu českých králů, není však vyloučeno, že tím kodifikoval praxi ustálenou již dříve.
Nejpozději do 80. let 13. století je kladen vznik nebo rozšíření chorálu "Svatý Václave", který nahradil starší "Hospodine, pomiluj ny" při oficiálních a slavnostních příležitostech církevního i světského charakteru.
Tato píseň měla zřejmě již od samého počátku "státotvornou" funkci. V 1. strofě se projevuje představa sv. Václava jako věčného panovníka Čech, jehož jménem a v jehož zastoupení vládnou panovníci dočasní. Také v 19. a 20. století hraje píseň k sv. Václavu roli jakési "paralelní hymny", k níž se národ obrací zejména v dobách ohrožení
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama